Na widoku Przedmiar / Obmiar można wstawiać cztery typy wierszy:
– wyrażenia
– komentarze
– sumy częściowe
– końce obliczeń pomocniczych
Mechanizmy programu pozwalają na wstawianie wierszy każdego typu w trybie wstawiania wyrażeń, w którym to trybie po zatwierdzeniu jednego wiersza pojawia się kolejny, pusty.
Aby wiersz ten stał się sumą częściową wystarczy wpisać literę s i zatwierdzić ENTER-em. Koniec obliczeń pomocniczych to k i ENTER, a komentarz uzyskamy rozpoczynając tekst w wierszu apostrofem lub klikając w ikonę W na końcu pola Opis, aby zmieniła się na K.
Jeżeli zapomnieliśmy o apostrofie, to program ustawi czerwony kolor wiersza oznaczający błędne wyrażenie. W dowolnym momencie możemy zmienić typ wiersza klikając w ikonę z literą W. Gdy chcemy zakończyć wstawianie wierszy w tej pozycji klikamy ENTER na pustym wierszu. Wiersz zniknie, a program wyjdzie z trybu wstawiania wierszy
W wyrażeniach obmiarowych możemy korzystać z systemu wzorów matematycznych, stałej pi oraz stałych zdefiniowanych w opcjach kosztorysu.
Nazwę stałej czy funkcji można wpisać z klawiatury, ale żeby nie obciążać pamięci możemy skorzystać z systemu podpowiedzi, który wywołujemy Ctrl+Spacja.
Możemy także definiować stałe lokalne, które obowiązują jedynie w tym obmiarze poniżej wiersza definicji. Wystarczy wpisać nazwę stałej, znak równości i wyrażenie określające jej wartość.
Do obmiarów i sum częściowych z innych pozycji można się odwoływać poprzez system #p…
Wprawdzie system wariantów nie obejmuje wierszy obmiarowych, ale bardzo łatwo stworzyć sytuację, że niektóre wiersze wyrażeń będą miały wpływ na wartość obmiaru, a inne nie.
Wystarczy po prostu zmienić typ wiersza z wyrażenia na komentarz tym wierszom, które mają być pominięte przy wyliczaniu obmiaru, a z komentarza na wyrażenie tym, które mają być przeliczane