W programie KOMA można definiować grupy materiałowe. Zasadniczo powodem, dla którego grupy wprowadzono jest możliwość różnicowania kosztów zakupu. Istnieją dwa sposoby uwzględniania kosztów zakupu (transportu).
Pierwszy polega na ustawieniu odpowiedniej wartości narzutu Kz. Ale przecież inny będzie procentowo liczony koszt transportu materiałów masowych, takich jak piasek albo żwir, a inny materiałów drogich, o niewielkiej objętości.
W takiej sytuacji materiały należy przyporządkować do różnych grup, a następnie zdefiniować kilka narzutów koszty zakupu, każdy dla innej grupy.
Druga możliwość (zalecana dla kosztorysu inwestorskiego) to dodanie kosztów zakupu do ceny jednostkowej poprzez procentowe zwiększenie tej ceny. Gdy w programie zdefiniowano grupy materiałowe, to dla każdej z nich można określić inny procentowy udział kosztów zakupu w cenie.
Inaczej określa to zapis w formacie *.ath. Tam wskaźnik zwiększający cenę można definiować osobno dla każdego elementu, niezależnie od jego przynależności do grupy. W sposób oczywisty musi to powodować różnice w wartości kosztorysów utworzonych w innych programach, a wczytanych przez KOMĘ. Aby tych różnic uniknąć, podczas wczytywania kosztorysów zapisanych w formacie *.ath KOMA sprawdza, czy wszystkie elementy danej grupy mają jednakowy wskaźnik procentowego udziału kosztów zakupu w cenie.
Jeżeli są różne, to tworzona jest nowa grupa, do której nazwy dodawana jest kolejna liczba.
Jeżeli w podsumowaniu był określany narzut dla grupy, która została „rozmnożona”, to KOMA doda kolejny narzut, dla grupy, która która została utworzona. Dzięki temu wartość kosztorysu nie ulegnie zmianie.