Katalogi opracowane wiele lat temu nie mogą precyzyjnie określać dzisiejszego zużycia środków produkcji budowlanej. Jednocześnie oczywiste jest, że różne firmy zatrudniają fachowców o różnych kwalifikacjach, a tym samym o różnej wydajności. Dysponują też różnym sprzętem.
Dlatego, gdy chcemy na własne potrzeby wyliczyć prawidłową wartość robót musimy katalogi dostosować do rzeczywistych możliwości firmy.
Dzięki temu, znając rzeczywisty, a nie teoretyczny koszt robót, można ustalić cenę przetargową tak, żeby móc wygrać przetarg i jednocześnie nie dołożyć do interesu.
Program KOMA pozwala na szybką i wygodną modyfikację katalogów tak, aby były dostosowane do dzisiejszych możliwości firmy.
Jest to możliwe dzięki temu, że program KOMA traktuje katalogi i kosztorysy tak samo.
Wywołując funkcję „Wczytaj z pliku” możemy otworzyć folder z katalogami i wczytać na przykład plik 2-02.kom. Do pamięci programu wczyta się kosztorys, który jest katalogiem KNR 2-02.
Możemy go teraz modyfikować tak jak każdy inny kosztorys.
Po pierwsze odszukujemy tablicę 0505, która zawiera normatywy na krycie dachów i ścian eternitem, co jest obecnie zabronione w związku ze szkodliwością azbestu.
Klikamy w dział, którym teraz jest tablica.
Z menu podręcznego wybieramy „Usuń zaznaczone elementy” i tablica 0505 znika z katalogu.
Zamiast usuwać mogliśmy też podmienić związane z azbestem materiały i zmodyfikować normy.
W sytuacji, gdy mamy bardzo sprawnych posadzkarzy, wchodzimy w zestawienie R, włączamy porządkowanie alfabetyczne, zaznaczamy wszystkich posadzkarzy i z menu spod prawego przycisku myszy wybieramy hasło „Zmień normy współczynnikiem”. Ustawiamy współczynnik 0.9 i we wszystkich pozycjach, w których występują posadzkarze normy ich roboczogodzin zostaną zmniejszone o 10 %.
Modyfikować można też pojedyncze pozycje.
Można zmieniać normy w konkretnej pozycji, tablicy, rozdziałe lub całym katalogu.
Ciekawą możliwością jest też to, że taki katalog, traktowany tu jak każdy kosztorys, możemy wycenić, po to, aby następnie wstawiać z niego do kosztorysów pozycje z już wycenionymi elementami RMS.
Po skończeniu modyfikacji kosztorys zapisujemy i mamy już stary katalog dopasowany do naszych możliwości. Trzeba tylko jeszcze kliknąć ikonę „Odśwież bazę katalogów”, aby wprowadzone przez nas zmiany zostały na pewno uwzględnione w bazie.
Jeżeli wcześniej skopiowaliśmy folder z katalogami dostarczonymi przez producenta programu, to mamy teraz możliwość tworzenia kosztorysów na przetargi na podstawie oficjalnych katalogów i wyliczania prawdziwego kosztu robót na podstawie opracowanych przez siebie normatywów.