Funkcją, która najbardziej wyróżnia KOMĘ spośród wszystkich programów do kosztorysowania jest równoważność katalogów i kosztorysów.
Co to w praktyce oznacza?
Dwie rzeczy:
1. Każdy katalog można modyfikować i aktualizować tymi samymi narzędziami i mechanizmami, które służą do obróbki kosztorysów.
2. Z każdego kosztorysu można pobierać pozycje do nowych kosztorysów w identyczny sposób, jak ze zwykłych katalogów.
Aby skorzystać z tej drugiej możliwości należy jedynie folder z kosztorysami, które chcemy wykorzystywać jako źródło danych do nowych kosztorysów dołączyć do bazy katalogowej programu. Robi się to bardzo prosto. Wystarczy wywołać okno wyboru pozycji przyciskiem Wstaw katalogową na wstędze zakładki Kosztorys. Następnie na zakładce drzewa katalogów wywołujemy menu spod prawego przycisku i wybieramy z niego hasło Dodaj nowy katalog użytkownika.
Pokaże się okno Przeglądanie w poszukiwaniu folderu. Wskazujemy ten z folderów, który zawiera interesujące nas kosztorysy i zatwierdzamy przyciskiem OK. Dołączanie folderu potrwa dłuższą lub krótszą chwilę w zależności od tego, ile kosztorysów zawiera dołączany folder. Gdy zniknie kółeczko oczekiwania, a w spisie pojawi się nazwa dołączanego folderu.
Od tej pory można już korzystać ze znajdujących się w nim kosztorysów tak, jak ze wszystkich innych katalogów.
Należy jedynie pamiętać, że funkcję katalogów mogą pełnić jedynie kosztorysy zapisane w formatach *.kom i *.koma. Jeżeli więc chcemy korzystać z kosztorysów, które zostały zapisane w formacie *.ath, musimy je wczytać jako kosztorysy, a następnie zapisać w formacie *.kom.